Skip to main content
Loading
Create Account
Cart
Contact Us
Toggle search
Toggle navigation
Keyword Search
Sign In
Past GSH Officers
Year
President
President-Elect
1st Vice-President
1st Vice-Pres. Elect
2nd Vice-President
2nd Vice-Pres. Elect
Secretary
Treasurer
Treas.-Elect
Editor
2022-23
Peter Eick
Katie Baker
Simon Voisey
Lillian Jones
Tony LaPierre
Patrick Corwin
Nadima Dwihusna
K. Rene' Mott
Peter Lanzarone
Katie Frye
2021-22
Klaas Koster
Peter Eick
Marianne Rauch
Simon Voisey
Katja Akentieva
Tony LaPierre
Jeniffer Masi
Lucy Plant
K. Rene' Mott
Katie Frye
2020-21
Peter Duncan
Klaas Koster
Matt Blyth
Marianne Rauch
Phil Schearer
Katja Akentieva
Laurie Geiger
Chris Egger
Lucy Plant
Alvaro Chaveste
2019- 20
Craig Beasley
Peter Duncan
Peter Wang
Matt Blyth
Kenneth Mohn
Phil Schearer
Jennifer Graf
Marie Clavaud
Alvaro Chaveste
2018 - 19
Dennis Yanchak
Craig Beasley
Maitri Erwin
Peter Wang
Denise Dorsey
Kenneth Mohn
Sara Davis
Gabriela Suarez
Dmitry Kulakov
2017 - 18
Tommie Rape
Dennis Yanchak
Xianhuai Zhu
Maitri Erwin
Katherine Pittman
Denise Dorsey
Lillian Comegys
Katie Baker
Dmitry Kulakov
2016 - 17
Amy Rhodes
Tommie Rape
Lisa Buckner
Xianhuai Zhu
Dennis Sump
Katherine Pittman
Nicola Maitland
Edith Miller
David Watts
2016
Fred Hilterman
Lee Bell
Neda Bundalo
2015 - 16
Glenn Bear
Fred Hilterman
Sofia Campbell
Lisa Buckner
Carmen Comis
Dennis Sump
Debra Phillips
Rita Creasy-Reed
David Watts
2014 - 15
Paul Schatz
Glenn Bear
Rob Stewart
Sofia Campbell
Liza Yellott
Carmen Comis
Andrew Peloso
Amy Rhodes
Tommie Rape
2013 - 14
Tad Smith
Paul Schatz
Phil Schultz
Rob Stewart
Gladys Reyes
Liza Yellott
Farshid Forouhideh
Dennis Yanchak
Tommie Rape
2013
Julie Reid
2012 - 13
Scott Singleton
Tad Smith
Glenn Bear
Phil Schultz
Jacqueline Ming
Julie Reid
Rhonda Duey
David Hammer
Rajendra Shrestha
2011 - 12
Jim Schuelke
Scott Singleton
Fred Hilterman
Glenn Bear
Jacqueline Ming
Jacqueline Ming
Geoff Chambers
Barry Rava
Gabriel Perez
2010 - 11
Bob Wegner
Jim Schuelke
Dave Carlson
Fred Hilterman
Paul Schatz
Cecelia Baum
Eric Lyons
Bruce Moriarty
Gabriel Perez
2009 - 10
Mike Graul
Bob Wegner
Scott Singleton
Dave Carlson
Marc Sbar
Paul Schatz
Tom Riley
Carmen Comis
Glenn Bear
2008 - 09
Frank Dumanoir
Mike Graul
Bill Fahmy
Bob Ayers
Jackie Ming
Peter Eick
Glenn Bear
2007 - 08
George Marion
Frank Dumanoir
Robert Wegner
Haynie Stringer
Bob Gauer
Steven Cochran
Fernanda Araujo
2006 - 07
Kathy Hardy
George Marion
Mike Graul
Keith Matthews
Tad Smith
Dwight Brown
Fernanda Araujo
2005 - 06
Pat Peck
Kathy Hardy
Jim Disiena
Ken Nixon
Bob Wegner
Scott Singleton
John Sumner
2004 - 05
Steve Danbom
Pat Peck
John Parrish
George Marion
Paul Schatz
Seth Berman
John Sumner
2003 - 04
Roy E. Clark Jr
Steve Danborn
Chris Ross
Mike Mueller
Peter Wang
Keith Matthews
Lee Lawyer
2002 - 03
Dan Ebrom
Roy E. Clark Jr.
Pat Peck
Bobby Perez
Farrukh Ahmad
Frank Dumanoir
Lee Lawyer
2001 - 02
Dave Agarwal
Dan Ebrom
Jim Schuelke
Ron Ward
Jim Wood
Donna Sisak
Frank Levin
2000 - 01
John Sumner
Dave Agarwal
Roy Clark
Claire Bresnahan
Steve Danbom
Shane Coperude
Patty Cardwell-Swords
1999 - 2000
P. S. Starich
J. R. Sumner
L. R. Weathers
S. S. Sechrist
K. L. Hardy
P. L. Inderwiesen
Wendy Jones
1998 - 99
R.H. Tatham
P. S. Starich
D. A. Ebrom
J. Drummond
I. Swendig
S.H. Johnson
Jess Kozman
1997 - 98
W.T. Gafford
R.H. Tatham
J.R. Sumner
D.A. Herron
D.K. Shaw
R.W. Verm
Dinnis McMullin
1996 - 97
W.F. Massell
D.K. Agarwall
L. R. Weathers
L.E. Driskell
J.G. Starr
Cliff Kelley
1995 - 96
C. S. Stevens
P. J. Starich
J. L. Alcamo
K. L. Russell
D. Forel
Pamela A. Moore
1994 - 95
A. H. Ross
R. H. Tatham
R. W. Baird
R. A. Jespersen*
J. D. Stevens
Lloyd Weathers
1994
R. E. Clark*
1993 - 94
T. Fulton
B. Gafford
J. Donalson
P. Starich
T. Hartnett
Dale Bird
1992 - 93
H. W. Hardy
W. L. Baker
R. C. Bunch
R. A. McFarland
J. Alcamo
David Forel
1991 - 92
M. Schoenberger
R. E. Sheriff
S. G. Starr
C. M. Bresnahan
G. Nosal
Pat Starich
1990 - 91
B. Gilchrist
W. Massell
J. Rielly
R. Clark
H. Benson
1989 - 90
B. C. Jones
W. A. Stroud
T. K. Fulton
W. R. Creech
D. S. Sisak
1988 - 89
A. Klaveness
C. G. Pickering
H. W. Hardy
A. H. Ross
P. A. Peck
1987 - 88
J. L. DeVault
W. H. Gilchrist
C. S. Troesser
W. F. Massell
M. A. Ashworth
1986 - 87
J. H. Smith
B. C. Jones
M. L. Southers
C. G. Pickering
R. Dammer
1985 - 86
H. L. Landers
K. L. Larner
S. M. Barbe
R. G. Boone
R. H. Buchheit
1984 - 85
C. H. Andrews
M. Schoenberger
W. A. Stroud
J. F. Huff*
W. F. Albers
1983 - 84
D. W. Frye
J. H. Smith
H. L. Landers
M. L. Southers
K. E. Nelson
1982 - 83
R. C. Farrell
C. O. Smith
C. H. Andrews
S. M. Barber
W. H. Gilchrist
1981 - 82
K. N. Burns
J. L. DeVault
G. M. Dalrymple
J. Donalson
D. W. Frye
Year
President
President-Elect
1st Vice-President
1st Vice-Pres. Elect
2nd Vice-President
2nd Vice-Pres. Elect
Secretary
Treasurer
Editor
1980 - 81
J. K. Grigsby
J. E. Froelich
C. H. Ray
M. Alexander J. H. Smith
1979 - 80
A. M. Olander
L. I. Schneider
R. E. Bernth
J. L. DeVault
T. Wittick
1978 - 79
K. M. Barry
E. A. Bush
F. P. Kronberger
D. G. Westover
R. C. Farrell
1977-78
N. S. Neidell
N. S. Neidell
F. J. Desanto
R. S. Pace
B. L. Dopslauf
1977
B. J. Martin*
1976 - 77
F. B. Calhoon
R. M. Rogers
J. K. Grigsby
E. A. Bush
A. Klaveness
1975 - 76
R. E. Faudry
M. Cobb
B. J. Martin
C. N. Jones
M. E. Doss*
1975
C. W. King
1974 - 75
G. E. Parker
R. M. Olander
K. M. Berry
R. S. Pace
F. P. Kronberger
1973 - 74
C. C. Bratt
W. H. Reese
F. B. Calhoon
M. Cobb
L. R. Miller
1972 - 73
J. C. Weyand
R. E. Faudry
C. B. Smith
B. J. Martin
K. M. Barry
1971 - 72
B. G. Swan
E. F. Zags
J. E. Froelich
J. K. Grigsby
F. B. Calhoon
1970 - 71
E. M. Peacock
B. L. Bass
G. E. Parker
J. K. L. Hern
D. P. Melton
1970
D. W. Green*
1969 - 70
J. D. Wallner
J. C. Weyand
H. J. Noble
G. Womack
B. J. Martin
1968 - 69
A. A. Hunzicker
C. C. Bratt
C. B. Stone*
S. L. Evans
J. E. Froelich
1967 - 68
B. R. Howard
J. D. Wallner
R. E. Faudry
H. J. Kingry
E. M. Peacock
1966 - 67
J. D. Divelbiss
A. A. Hunzicker
S. A. Hatcher
J. D. Wallner
G. A. Cooley
1965 - 66
W. M. Tottenham
J. D. Divelbiss
R. B. Baum
J. C. Weyand
S. A. Hatcher
1964 - 65
J. M. Wilson
T. P. Elsworth
B. R. Howard
H. H. Happel
C. F. Wendenburg
1963 - 64
O. T. Halliday
B. G. Swan
W. W. Butler
R. E. Faudry
L. P. Bristley
1962 - 63
C. H. Broussard
A. B. Bryan
O. T. Halliday
R. C. Hilton
D. D. Goodard
1961 - 62
W. H. Gibson
J. W. Barbisch
W. M. Tottenham
R. R. Thompson
E. B. Miller
1960 - 61
P. Farren
L. G. Howell
V. D. Clark
J. A. Van Auken
E. M. Hall
1959 - 60
D. P. Carlton
S. P. Worden
K. A. Webb
J. L. Bible
S. A. Pena
1958 - 59
J. F. Anderson
S. B. Stewart
P. Farren
B. G. Hubner
J. R. Monkhouse
1957 - 58
G. P. Montgomery
J. M. Wilson
W. H. Newton
E. J. Marti
J. P. Paschall
1956 - 57
W. B. Lee
O. E. Hocker
C. P. Harkins
B. R. Howard
J. D. Watzlavick
1955 - 56
W. H. Taylor
J. F. Freel
J. W. Byers
S. B. Stewart
M. L. Benke
1954 - 55
T. O. Hall
F. Romberg
A. A. Hunzicker
H. W. McDonald
W. B. Lee
1953 - 54
J. E. McGee
W. H. Taylo
R. H. Wright
G. P. Montgomery
J. M. Wilson
1952 - 53
E. J. Shimek
J. E. McGee
T. O. Hall
W. E. Steele
K. R. Beeman
1951 - 52
E. W. Johnson
E. W. Frowe
J. E. McGee
C. R. Wallace
W. E. Steele
1950 - 51
R. F. Bennett
J. B. Ferguson
W. C. Kimball
E. W. Frowe
J. E. McGee
1949 - 50
J. C. Pollard
D. H. Gardner
R. F. Bennett
W. H. Gibson
C. H. Broussard
1948 - 49
R. L. Lay
J. C. Pollard
E. W. Johnson
R. F. Bennett
H. E. Banta
1947 - 48
W. J. Osterhoudt
W. D. Mounce
R. L. Lay
C. C. Zimmerman
E. S. Sherar
{1}
##LOC[OK]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##